Hakkımızda

Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği (BOFSAD)

2010 Mayıs Ayında Serkan Güçlü tarafından, Sosyal Paylaşım Sitesi Facebook üzerinden oluşturulan Bolu Fotoğraf Sevenler Kulübü,Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği” (BOFSAD) ismi ile tüzel kişiliğine Kasım 2010’da kavuştu.

İlk olarak, Facebook üzerinden Bolu Fotoğraf Sevenler Külübü üyeleri olarak bir araya gelen fotoğraf tutkunu insanlar, Temmuz ayında ilk kez sanal âlemden çıkıp gerçek dünyada birbirleri ile tanışmak için ilk toplantılarını Anıtpark’ta gerçekleştirdiler. Birbirleri ile tanışan fotoğraf tutkunları ne yapabilecekleri konusunda birbirleri ile fikir alışverişinde bulunurken dernekleşme fikri ilk toplantıda ortaya atıldı.

Daha sonraki süreçlerde, Perşembe günleri bir araya gelip fotoğraf üzerine sohbet toplantıları ve fırsat buldukça da hafta sonları hep bir arada fotoğraf çekmeye başlamaları üzerine, gruba ilgi daha çok arttı. Grup, Şehir içi ve Atatürk Orman Parkında yaptığı fotoğraf çekimlerinden sonra, ilk olarak Yeniçağa ilçesine bir gezi düzenledi. 37. Hitit Rallisi ve Karaköy’de düzenlenen Offroad yarışlarının fotoğrafları da “Bolu Fotoğraf Sevenler Kulübü” üyeleri tarafından çekildi ve bu fotoğraflar facebook üzerinden paylaşıma sunuldu. Ramazan ayında iftar yemeği ile kalabalık bir ortamın oluşması üyelerde dernekleşme fikrinin olgunlaşmasına neden oldu. Ayrıca, eski Bolu fotoğraflarını aynı yerden yenilerini çekerek “Dünden Bugüne Bolu Albümü” oluşturma çalışmaları devam etmektedir.

Sanal ortamda kartopu misali büyüyen fotoğraf tutkunları yine kendi aralarında facebook üzerinden iki dalda fotoğraf yarışması düzenleyerek üyeleri arasında kaynaşmayı hedefledi ve bunda da başarılı oldu. Belediye Sanat Merkezinde açtıkları 1. KARMA FOTOĞRAF SERGİSİ ile Bolu halkının karşısına çıkan fotoğraf tutkunları birçok kişiye de fotoğrafı sevdirdi.

Ardından yapılan Mudurnu ve Yedigöller gezileri ile birlikte daha çok üye toplamaya başlayan grup, en sonunda tüzel kişiliğe kavuştu. Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği(BOFSAD) Başkanı Serkan Güçlü kurdukları dernekle ilgili olarak şunları söyledi:

“Diğer bir çok ile göre karşılaştırıldığında Bolu’nun özellikle doğal güzellikleri açısından büyük bir serveti vardır. Bu yüzden Bolu’nun markalaşması gerekiyor. Fakat bunu, Bolu’da yaşayanlar dahil bir çok kimse tam olarak bilememektedir. İşte bu noktada “FOTOĞRAF” önemli bir unsura sahip oluyor. Fotoğraflar ile Bolu’nun potansiyeli herkese gösterilebilir.

Şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz diğer bazı etkinlikler:

 • Göynük gezisi,
 • İzzet Baysal Günleri ve Alternatif  Gençlik Haftası tanıtım,
 • Kıbrısçık 2. Karma Fotoğraf Sergisi (Haziran 2011),
 • Abant Rallisi,
 • Fotoğraf sanatçıları ile “Fotoğraf Sohbetleri”,
 • 3. Karma Fotoğraf Sergisi (Bolu İl Kültür ve Turizm Müd.),
 • “Bolu’yu Anlatan Kareler” Fotoğraf Yarışması ve 2012 Bolu Takvimi,
 • 4. Karma Fotoğraf Sergisi (Bolu Highway Outlet AVM),
 • Yedigöller gezisi,
 • Çetin Canbazoğlu ile Fotoğraf Sohbeti (Bolu Sanat Merkezi),
 • “Yerel Bitkiler Belgesel Fotoğrafçılık” projesi,
 • Dernek merkezimiz çok yakında açılacak,
 • Fotoğraf eğitim dönemimiz başladı.

Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği’nin, facebook üzerinde “Bolu Fotoğraf Sevenler” isminde bir sayfası bulunuyor. Bolu Fotoğraf Sanatı Derneğinin facebook’daki sayfasında altı binin üzerinde üyesi bulunuyor.

Facebook’dan takip etmek için: www.facebook.com/BoluFotografSevenler

Yoruma kapalı.

Görüntülenen içerik 555 kişi tarafından okundu.